طرز تهیه خورش قورمه سبزی

خورش قورمه سبزی از محبوب ترین خورش های ایرانی است که تاریخچه آن به ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سال پیش بر می گردد که شاید کمتر ایرانی پیدا شود که عاشق این خورش خوشمزه نباشد. خورش قورمه سبزی از اصیل ترین غذاهای ایرانی محسوب می شود که در بیشتر نقاط کشورمان با یک دستور خاص تهیه می شود. البته در برخی شهرها این خورش با مواد دیگری طبخ می شود که خیلی متفاوت نیستند مثلا به جای استفاده از لوبیا قرمز از لوبیا چیتی استفاده می شود و در برخی نقاط به جای استفاده از سبزی خورشتی متداول از سبزی های معطر کوهی و محلی استفاده می شود. با موادی که در این دستور آشپزی قرار گرفته است می توانید برای ۴ نفر خورشت قورمه سبزی تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقداری کمتر یا بیشتری خورش تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. با آموزش آشپزی خورش قورمه سبزی با پارسی دی همراه باشید.

مواد لازم برای ۴ نفر

پیاز بزرگ ۱ عدد
لیمو عمانی ۳ عدد
لوبیا قرمز ۲۰۰ گرم
روغن مایع به اندازه کافی
سبزی قورمه سرخ شده محلی شمال 250 گرم
گوشت خورشتی ۴۰۰ گرم
نمک ، فلفل سیاه و زردچوبه به اندازه کافی

دستور پخت قورمه سبزی با سبزی محلی مینوفر

مرحله اول : آماده سازی لوبیا

برای اینکه پس از مصرف خورش قورمه سبزی دچار نفخ در معده نشوید و لوبیا راحت تر بپزد ، باید از شب قبل لوبیا قرمز را درون یک کاسه آب بخیسانید و در صورت امکان دو یا سه مرتبه آبش را تعویض کنید. این کار علاوه بر اینکه نفخ لوبیا قرمز را می گیرد باعث می شود لوبیا راحت تر و سریعتر نیز پخته شود.

مرحله دوم : تفت دادن پیاز و گوشت

برای شروع آشپزی ابتدا پیاز را پوست می گیریم و به صورت ریز خرد می کنیم. یک قابلمه مناسب روی حرارت قرار می دهیم و مقداری روغن داخلش می ریزیم. پس از اینکه روغن داغ شد پیاز خرد شده را به همراه کمی زردچوبه اضافه می کنیم و کمی تفت می دهیم تا پیاز نرم شود، پس از اینکه پیاز نرم شد گوشت خورشتی را پس از شستشو به صورت قطعات یکدست خرد می کنیم و به پیاز اضافه می کنیم. تفت دادن مخلوط گوشت و پیاز را ادامه می دهیم تا رنگ تمام قسمت های گوشت تغییر کند و تقریبا سرخ شود.

مرحله سوم : جوشاندن لوبیا قرمز

یک قابلمه کوچک روی حرارت قرار دهید و مقداری آب داخلش بریزید ، حرارت را زیاد کنید تا آب سریع به جوش بیاید سپس لوبیا قرمز را به مدت ۱۵ دقیقه درون آب جوش قرار دهید تا رنگ آن گرفته شود. اگر این کار را نکنید ممکن است رنگ اولیه قرمز باعث کدر شدن رنگ خورش شود.

مرحله چهارم : افزودن لوبیا

پس از اینکار لوبیا قرمز را آبکشی کنید و به مخلوط گوشت و پیاز اضافه کنید. لوبیا قرمز را هم کمی با مخلوط گوشت و پیاز تفت می دهیم سپس چند لیوان آب جوش به قابلمه اضافه می کنیم و اجازه می دهیم گوشت و لوبیا با حرارت بسیار ملایم بپزند.

مرحله پنجم : افزودن سبزی

سبزی های مینوفر نیازی به تفت ندارد و کاملا به صورت صد در صد سرخ شده می باشند.
تنها یک ساعت مانده به پایان پخت خورشت میتوانید سبزی را به خورشت اضافه کنید.در این مرحله مقداری فلفل سیاه و نمک به خورش اضافه می کنیم.
سبزی های منوفر با ترکیب 11 رقم سبزی محلی ترکیبی اختصاصی به وجود آورده است که به خورشت شما بهترین طعم و رنگ را میدهد طعمی که هرگز فراموش نخواهید کرد.

مرحله ششم : پخت خورش قورمه سبزی

لیمو عمانی را باید از قبل با چنگال سوراخ کنیم و درون یک لیوان آب قرار دهیم تا تلخی اش گرفته شود و خورش را تلخ نکند یا می توانید لیمو عمانی را از وسط به دو نیم کنید و تخم های لیمو را در بیاورید و داخل یک لیوان با آب ولرم بگذارید و روی آن یک قاشق قرار دهید تا کاملا خیس بخورد. پس از اینکه سبزی خورش چند جوش خورد لیمو عمانی را اضافه می کنیم. حالا باید اجازه دهیم تا خورش جا بیفتد و آماده سرو شود. هر چقدر خورش بیشتر روی حرارت ملایم بماند بهتر جا می افتد. اگر خورش را قبل از اینکه جا بیفتد سرو کنیم آب خورش از دیگر مواد خورش جدا می شود و ظاهر زیبایی نخواهد داشت.

فوت فن های طرز تهیه خورش قورمه سبزی

1- هرچقدر سبزی خورشت قورمه سبزی ریزتر خرد شود بهتر جای می افتد در غیر این صورت هرچقدر خورش روی گاز بماند هم جا افتاده نمی شود.
2- نکته مهم در هنگام سرخ کردن سبزی این است که همان ابتدا با ریختن سبزی روغن را اضافه کنید و هم بزنید تا سبزی خوب داخل روغن سرخ شود.
3- می توانید سبزی را به همراه لوبیا و گوشت از ابتدای پخت اضافه کنید و یا بعد از سرخ کردن اضافه شود.
4- بهتر است از سبزی تازه برای تهیه قورمه سبزی استفاده کنید.
5- هرچقدر قورمه سبزی کم آب تر و غلیظ تر شود بهتر است.
6- بنا به ذائقه و منطقه خود می توانید از لوبیا چیتی یا سفید برای تهیه این خورش استفاده کنید.
7- بهتر است از گوشت گوسفندی برای تهیه خورش قورمه استفاده کنید.
8- برای روغن بیشتر قورمه سبزی و مقوی شدن آن بهتر است از عصاره قلم استفاده کنید.

منبع : پارسی دی

کلیدواژه : آموزش قورمه سبزیآموزش قورمه سبزی اصیل ایرانیآموزش قورمه سبزی با زودپزآموزش قورمه سبزی با گوشتآموزش قورمه سبزی با مرغآموزش قورمه سبزی برای دو نفرآموزش قورمه سبزی جواد جوادیآموزش قورمه سبزی خوشمزهآموزش قورمه سبزی رستورانیآموزش قورمه سبزی سادهآموزش قورمه سبزی نذریترکیب سبزی قورمه شمالتهیه قورمه سبزیتهیه قورمه سبزی با سبزی تازهتهیه قورمه سبزی با سبزی خشکتهیه قورمه سبزی با گوشت چرخ کردهتهیه قورمه سبزی با مرغتهیه قورمه سبزی برای ۲۰ نفرتهیه قورمه سبزی برای 4 نفرتهیه قورمه سبزی برای ۸ نفرتهیه قورمه سبزی مجلسیتهیه قورمه سبزی نذریخورشت قورمه سبزی اصیلدستور قورمه سبزیدستور قورمه سبزی با سبزی خشکدستور قورمه سبزی با مرغدستور قورمه سبزی برای ۱۰ نفردستور قورمه سبزی برای ۲۰ نفردستور قورمه سبزی برای چهار نفردستور قورمه سبزی جنوبیدستور قورمه سبزی شمالیدستور قورمه سبزی مجلسیدستور قورمه سبزی نذریسبزی قورمه سبزیسبزی قورمه سبزی تهرانیسبزی قورمه سبزی خشکسبزی قورمه سبزی در جدولسبزی قورمه سبزی را چگونه سرخ کنیمسبزی قورمه سبزی سرخ شدهسبزی قورمه سبزی شمالیسبزی قورمه سبزی شمالی چیستسبزی قورمه سبزی مشهدیسبزی قورمه سبزی نی نی سایتسبزی قورمه شمالسبزی قورمه شمالی چیستسبزی قورمه شمالی نی نی سایتسبزی قورمه مازندرانسبزی قورمه محلی شمالسبزی قورمه محلی گیلانسبزی محلی شمال برای قورمه سبزیسبزی محلی شمالی برای قورمه سبزیطرز تهیه قورمه سبزی اصیل گیلانیطرز تهیه قورمه سبزی محلیفروش سبزی قورمه شمالقورمه سبزیقورمه سبزی اصیل ایرانیقورمه سبزی اصیل تهرانیقورمه سبزی با سبزی خشکقورمه سبزی با مرغقورمه سبزی با مرغ محلیقورمه سبزی برای ۱۰ نفرقورمه سبزی برای ۴ نفرقورمه سبزی برای ۵ نفرقورمه سبزی به انگلیسیقورمه سبزی خوشمزهقورمه سبزی دونفرهقورمه سبزی غذای اصیلقورمه سبزی غذای اصیل کجاستقورمه سبزی غذای اصیل کدام شهر استقورمه سبزی غذای محلی کدام استان استقورمه سبزی غذای محلی کدام شهر استقورمه سبزی محلیقورمه سبزی محلی گیلانقورمه سبزی نذریقیمت سبزی قورمه شمالنکات پخت قورمه سبزی مجلسینکات قرمه سبزی خوبنکات قورمه سبزی جا افتادهنکات قورمه سبزی خوشمزهنکات قورمه سبزی مجلسینکات قورمه سبزی نذرینکات قورمه سبزی نی نی سایتنکات مهم قورمه سبزی مجلسی
مینوفر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *